Embed

Allah dostları size sizin için gelirler, sizin menfaatiniz için

Allah dostları size sizin için gelirler, sizin menfaatiniz için gelirler. Kendi hacetleri için gelmezler. Onların ahaliden hiçbir kimseye ihtiyaçları yoktur. Halkın iplerini eğirip dokurlar. Binalarını yapıp yükseltirler. Üzerlerine sevgi, şevkat ve merhametle eğilirler. Onlar, dünyada da, ahirette de hakkı batıldan, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırt edeb Allah dostlarıdır. Onların yegane me...şgalesi halka öğütler vermek ve bu işe devam etmektir. Zira hiç şüphe yok ki Allah’tan olan daimidir, devam eder, sabittir. Allah’tan başkasından olan ise böyle değildir.

İlme ve ilmi ile âmil olan alimlere hizmet et. Bu hizmet işinde sabır ve tahammül göster. Sen önce ilme hizmete sabredersen, peşinden de sana hizmet edileceği muhakkaktır. Sen yaptığın hizmette sabret. Nitekim sana yapılan hizmette de sabredilir. Eğer ilme hizmette sabredersen kalp bilgisine ve batın nuruna mazhar olursun.

Ey Ahali! İşleri Aziz ve Celil olan Hakk’a teslim ediniz. O sizi sizden daha iyi bilir. Allah’tan gelecek genişliği bekleyiniz. Zira hiç şüphe yok ki, bir andan diğer bir ana genişlik vardır. İzzet ve Celal sahibi Hakk’a hizmet ediniz. O’nun kapısının açılmasını isteyiniz. Halkın kapılarını kapayınız. Zira hiç şüphe yok ki Allah , sizin hesabınızda bulunmayan harikaları size gösterir.

Fethu’r-Rabbânî / Abdülkadir Geylani (k.s)
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !